Возможность оформления опекунства в Украине для ребёнка лишенного родительских прав в ситуации, когда его тётя является замужней и имеет троих своих детей
Пріоритет в оформленні опікунства та піклування віддається кровним родичам або значимим людям в житті дитини (дядьки, тітки, далекі брати і сестри, колишні вітчими або мачухи і т.п.), за умови їх повноліття та відповідності всім вимогам встановленим законами про опіку та піклування .
Як оформити опіку над дитиною?
Оформлення опіки над дитиною відбувається в органах опіки та піклування за місцем проживання дитини, отже, якщо підопічний тривалий час проживав з кандидатом в опікуни, то за місцем проживання останнього.
Документи для опіки над дитиною:
документи, що засвідчують особу кандидата в піклувальники (паспорт, свідоцтво про шлюб, якщо кандидат у ньому перебуває);
форми прописки і реєстрації;
довідки з місця роботи із зазначенням середнього окладу і посади;
медичні довідки, що підтверджують фізичне і психічне здоров'я, також необхідний огляд нарколога;
заяву з виявленням бажання стати опікуном чи піклувальником;
автобіографія кандидата;
висновок санітарної епідеміологічної служби про відповідність санітарним нормам житла, в якому буде проживати дитина;
довідка про несудимість;
довідка про те, що кандидат ніколи не був позбавлений батьківських прав;
для людей пенсійного віку – довідка з пенсійного фонду про розмір пенсії.
заяву всіх членів сім'ї кандидата про те, що вони не заперечують прийняття дитини в сім'ю.
Будьте готові до того, що можуть бути додаткові документи та комісії, витребувані конкретним органом опіки над неповнолітніми дітьми.
Як взяти опіку над дитиною?
Добре буде, якщо ви звернетеся до адвоката, кваліфікованому в питанні дітей, які потребують опіки. Це допоможе прискорити процес оформлення всіх документів, він також зможе при необхідності представляти ваші інтереси в суді. Фахівець також проконсультує вас в питаннях оформлення опіки над дитиною-інвалідом.
Не забувайте і про те, що з десяти років дитина має право голосу при виборі опікуна. Його думку зобов'язані враховувати як в органах опіки, так і в суді.
Бувають ситуації, коли уповноважені органи призначають тимчасову опіку над дитиною третім особам. Таке рішення може оскаржити зацікавлена в піклуванні особа, в судовому порядку.
Права дітей, які перебувають під опікою:
дитина має право на повноцінні умови життя;
отримання освіти;
повноцінне харчування;
розпорядження аліментами, пенсією або посібником, якщо такі йому виплачуються;
шанобливе ставлення в сім'ї опікунів;
має право спілкуватися в будь-який час з кровними родичами;
дитині необхідно виділити особистий простір (письмовий стіл, ліжко, шафа для речей і іграшок) в однокімнатній квартирі або окрема кімната в більшій квартирі.
Детальніше про права підопічного вас проконсультують співробітники органів опіки. Також вони підкажуть, як оформити допомогу на дитину під опікою.